Poprawione standardy, implementacja dyrektywy, edukacja – ostatni tydzień przyniósł dużo nowości dotyczących dyrektywy CSRD i standardów ESRS. Na co i kiedy warto zwrócić uwagę?
Komisja Europejska wydała tzw. corrigendum (sprostowanie) do Rozporządzenia delegowanego nr 2023/2772 wprowadzającego pierwszy zestaw standardów ESRS. Corrigendum zawiera kilkadziesiąt drobnych zmian do treści standardów. Dotyczą one błędnych odesłań do poszczególnych paragrafów, poprawek w numeracji i usunięcia literówek. Nie ma wśród nich żadnych zmian, które wpływałyby na merytorykę standardów raportowania. Niestety dziś wprowadzone zmiany są dostępne w formie listy, ale z czasem upubliczniona zostanie wersja skonsolidowana rozporządzenia (czyli poprawki zostaną wprowadzone bezpośrednio do treści standardów). Corrigendum nie wprowadziło zmian w błędnie tłumaczonych wersjach językowych. Zgodnie z naszą wiedzą, służby Komisji nadal pracują nad poprawą tłumaczeń, ale nie jest znany termin, kiedy wreszcie je zobaczymy.
16 maja 2024 r. w godzinach 9:00-13:00 Komisja Europejska organizuje konferencję Supporting companies in applying the European Sustainability Reporting Standards. Ramowy program konferencji i formularz do zapisu dostępne są na tej stronie. Zapisy do uczestnictwa osobistego już są zamknięte, ale konferencja będzie transmitowana online. Zachęcam do zapisania się i uczestnictwa 😊
Tymczasem w Polsce doczekaliśmy się wreszcie projektu ustawy, która wdroży zapisy dyrektywy CSRD do polskiego porządku prawnego. 19 kwietnia 2024 r. na portalu Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy, który został skierowany do publicznych konsultacji. Warto się z nim zapoznać, bo jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie w takiej postaci przepisy zostaną uchwalone.
Dodatkowo Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej organizują już 25 kwietnia 2024 r. webinarium, podczas którego zostanie omówiony projekt ustawy wdrażającej przepisy CSRD. Szczegółowe informacje na temat webinarium i formularz zapisu na nie dostępne są na tej stronie.
P.S. Udostępniliśmy dziś nowy kurs: Minimalne Gwarancje w Taksonomii. Kurs prowadzi Artur Gazda, ESG Reporting Manager w MATERIALITY, doskonały ekspert w dziedzinie należytej staranności. Zapraszam – to kompleksowe omówienie problematyki Minimalnych Gwarancji i metodyki ich badania.