Dec 23 / Piotr Biernacki

CSRD, stanowisko w sprawie Omnibusa, ratingi ESG, kolejne prace EFRAG’u i bardzo ważna ankieta

Dyrektywa CSRD została zaimplementowana do polskiego porządku prawnego. Blisko 100 organizacji wystosowało do Komisji Europejskiej pismo dotyczące tego, jak powinny być dalej wdrażane standardy ESRS. Mamy rozporządzenie w sprawie ratingów ESG. EFRAG zaczyna prace nad dwoma kolejnymi zestawami wytycznych wdrożeniowych, które powinny wyjaśnić szereg niejasności. I jeszcze ważna ankieta, o udział w której apeluję. Ponieważ nowości w tym wpisie jest dużo, to o każdej z nich piszę bardzo krótko.
12 grudnia 2024 r. Prezydent podpisał ustawę z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (informacja jest tu, pod pozycją nr 13). Tym samym kończy się opóźniona transpozycja dyrektywy CSRD do polskiego porządku prawnego. Przed nami już tylko czynność techniczna, czyli publikacja w Dzienniku Ustaw, co powinno nastąpić w najbliższych dniach.
Empty space, drag to resize
MATERIALITY podpisało wraz z ponad 90 organizacjami z całej Europy publiczne stanowisko w sprawie dalszego wdrażania przepisów dotyczących sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Apelujemy o to, by wdrażanie przepisów odbywało się z zachowaniem ciągłości prawnej i w sposób pozwalający uniknąć nadmiernych obciążeń dla spółek. Stanowisko zostało przekazane do Komisji Europejskiej i innych instytucji.
Empty space, drag to resize
W dzienniku urzędowym UE opublikowane zostało przyjęte pod koniec listopada rozporządzenie w sprawie ratingów ESG (nr 2024/3005). To początek końca ery dzikiego zachodu w tej domenie. Porządek wprowadzi silny szeryf, czyli ESMA. Agencje ratingowe nie będą mogły łączyć wystawiania ocen z doradzaniem, jak te oceny poprawiać, co było dotychczas moim zdaniem wyjątkowo wątpliwe etycznie. Agencje będą też musiały przedstawiać odrębne oceny dla obszarów E, S i G, albo w przypadku wystawiania jednej oceny dotyczącej całościowo zrównoważonego rozwoju, ujawniać, jaką wagę w takiej ocenie ma każdy z tych trzech obszarów. Na agencje, które nie dostosują się do nowych wymogów, ESMA będzie mogła nałożyć wysokie sankcje administracyjne, do poziomu 10% rocznych przychodów. Rozporządzenie w sprawie ratingów ESG to bardzo dobra wiadomość dla spółek, które od lat coraz bardziej narzekały na słabą jakość ocen i niską ich wiarygodność.
Empty space, drag to resize
Jeszcze w tym tygodniu w EFRAG Sustainability Reporting TEG zaczniemy prace nad dwoma nowymi dokumentami Implementation Guidance. Pierwszy z nich będzie dotyczył różnicy pomiędzy brutto a netto. Ma to szczególne znaczenie przy ocenie ryzyk i wpływów. Drugi z dokumentów będzie wyjaśniał podejście do szeregu tematów społecznych. Spośród nich tylko standard ESRS S1 zawiera szczegółowe mierniki, podczas gdy wszystkie pozostałe mają jedynie spójną, generyczną strukturę opartą do specyfikę procesów należytej staranności.
Empty space, drag to resize
Na koniec chciałbym poprosić Was o wypełnienie krótkiej ankiety: Link.
Empty space, drag to resize
W najbliższym czasie w MATERIALITY ACADEMY będziemy przygotowywali szereg specjalistycznych kursów dotyczących poszczególnych standardów ESRS oraz pewnych przekrojowych zagadnień związanych ze standardami. Poproszę o Waszą opinię, które z tych kursów dotyczących poszczególnych standardów i zagadnień uważacie za najpilniejsze i które byłyby dla Was najbardziej przydatne.
Empty space, drag to resize
To ostatni (prawdopodobnie) wpis w tym roku. Przed nami Święta, Sylwester i Nowy Rok. Chciałbym Wam życzyć w imieniu moim, Justyny Biernackiej i całego zespołu MATERIALITY i MATERIALITY ACADEMY dużo spokoju, odpoczynku od raportowania i złapania perspektywy tego, co jest istotne w życiu 😊
Empty space, drag to resize