May 20 / Piotr Biernacki

Doświadczenia z raportowania zgodnie z ESRS

Za nami pierwszy sezon raportowania, w którym pracowaliśmy w MATERIALITY wyłącznie nad raportami zgodnymi ze standardami ESRS. Część z tych raportów była przedmiotem badania przez biegłych rewidentów. Jakie można wyciągnąć cztery główne wnioski, przydatne do prac nad raportami za rok 2024?
1. Badanie istotności jest fundamentalnym etapem prac nad raportem. Służy ono nie tylko do określenia, których standardów i wymogów ujawnieniowych używamy w raporcie, ale definiuje też dużą część treści raportu. Dotyczy on przecież istotnych wpływów, ryzyk i szans. Proces badania istotności jest też obszarem bardzo dokładnego zainteresowania biegłego rewidenta. Kiedyś (za czasów standardów GRI) audytorzy nie poświęcali mu tak wiele uwagi; dziś sprawdzają dosłownie wszystko: m.in. metodykę, sposób oceny wszystkich parametrów istotności wpływu i istotności finansowej, każdy wywiad przeprowadzony z interesariuszem, uwzględnienie co najmniej wszystkich zagadnień z AR16 itd.
Empty space, drag to resize
2. Dane ilościowe prezentowane w raportach nie sprawiły dużo kłopotów, ale to dlatego, że w trakcie 2023 roku poświęciliśmy kilka miesięcy na bardzo dokładne rozłożenie wymogów ujawnieniowych i punktów danych na czynniki pierwsze oraz przygotowaliśmy odpowiednie systemy do monitoringu danych. Stosunkowo największe wyzwanie stanowiły dane o surowcach, materiałach, produktach i towarach, na podstawie których raportuje się informacje dotyczące zasobów wprowadzanych do organizacji i odprowadzanych z niej (wymogi ujawnieniowe E5-4 i E5-5), a także uporządkowanie danych na temat pracowników w podziale na odpowiednie kraje i regiony. Jednak patrząc na proces tworzenia raportu jako całość, wszelkie ujawnienia liczbowe nie były problemem.
Empty space, drag to resize
3. Najbardziej czasochłonne było pozyskiwanie i odpowiednie opisywanie wszelkich informacji narracyjnych, które służyły do ujawnień na temat polityk i działań. W każdym przypadku, czy była to jedna z polityk środowiskowych, czy jakieś działania dotyczące poprawy standardów BHP, trzeba żonglować wymogami pochodzącymi z czterech miejsc w standardach: z jednego z wymogów MDR w standardzie ESRS 2 i odpowiadających mu wymogów dotyczących stosowania oraz z jednego z wymogów ujawnieniowych w danym standardzie tematycznym oraz mających do niego zastosowanie Application Requirements. Pozyskując informacje służące do spełnienia tych wymogów kontaktowaliśmy się często z osobami spoza zespołu ESG i wymagało to tłumaczenia specyficznej terminologii standardów na prosty, zrozumiały dla każdego język.
Empty space, drag to resize
4. W pracach nad raportem duże znaczenie uzyskuje ślad audytowy. Im jest on dokładniejszy i pełniejszy, tym sprawniej przebiega proces atestacji. Było to szczególnie widoczne, gdy biegły rewident weryfikował poprawność ujawnień dotyczących Taksonomii. Solidny opis działań, które były przeprowadzone w ramach weryfikacji zgodności z Technicznymi Kryteriami Kwalifikacji lub z Minimalnymi Gwarancjami, zdecydowanie przyspieszał audyt i zmniejszał liczbę zadawanych pytań.
Empty space, drag to resize
Wnioski z ostatniego cyklu raportowania pomagają nam przygotować się jeszcze lepiej do kolejnego. Mam nadzieję, że część z nich przyda się także Wam 😊
Empty space, drag to resize