May 13 / Piotr Biernacki

ESRS i IFRS

EFRAG i Fundacja IFRS opublikowały wytyczne dotyczące interoperacyjności pomiędzy standardami ESRS a standardami opracowanymi przez ISSB. Komisja Europejska organizuje konferencję o tym, jakiego wsparcia potrzebują przedsiębiorstwa, żeby skutecznie stosować nowe standardy raportowania. Do czego mogą się przydać wytyczne i jak wziąć udział we wspomnianej konferencji?
W czasie, gdy w EFRAG’u pracowaliśmy nad projektami pierwszych dwunastu standardów ESRS, funkcjonująca w ramach Fundacji IFRS rada ISSB (International Sustainability Standards Board) tworzyła standardy S1 i S2. Mają one stanowić początek zestawu standardów, które będą stanowiły podstawowy, minimalny poziom sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju obowiązkowego w różnych państwach na świecie.
Empty space, drag to resize
Chociaż podczas tworzenia standardów obie organizacje (EFRAG i IFRS, a w praktyce SR TEG i ISSB) utrzymywały bieżący kontakt, to standardy nie są identyczne. Przede wszystkim ESRS-y są oparte na zasadzie podwójnej istotności, a standardy IFRS ograniczają się wyłącznie do perspektywy istotności finansowej. Poza tym ISSB opracowała tylko jeden standard tematyczny, dotyczący zagadnień zmiany klimatu, a w EFRAG’u stworzyliśmy komplet standardów dotyczących wszystkich tematów środowiska naturalnego, ludzi, społeczeństwa i ładu zarządczego.
Empty space, drag to resize
W praktyce oznacza to, że spółka sporządzająca raport zgodny ze standardami ESRS, która chce, by był on także zgodny ze standardami IFRS S1 i S2, musi zwrócić uwagę na pewne różnice. Czasem wymagają one uzupełnienia pewnych informacji, a czasem opisania ich w inny sposób. Uzgodnienie raportowania w drugą stronę (zaczynając od IFRS i chcąc dostosować się do ESRS) jest zasadniczo niemożliwe, chyba że chodzi nam o dopasowanie treści samych ujawnień dotyczących zmiany klimatu.
Empty space, drag to resize
2 maja 2024 r. w Sustainability Reporting TEG EFRAG’u przyjęliśmy dokument ESRS – ISSB Standards Interoperability Guidance. Jednocześnie dokument przyjęła także rada ISSB. Dzięki tej publikacji proces uzgadniania treści raportów będzie uporządkowany i trochę łatwiejszy niż gdyby każdy musiał samodzielnie porównywać oba zestawy standardów. Niestety, o prostocie procesu trudno mówić, skoro Interoperability Guidance to dokument o długości aż 33 stron (czyli jest tylko o 5 stron krótszy niż cały standard ESRS E1).
Empty space, drag to resize
Przypominam Wam też o konferencji, którą 16 maja 2024 r. w godzinach 9:00-13:00 organizuje Komisja Europejska: Supporting companies in applying the European Sustainability Reporting Standards. Ramowy program konferencji i formularz do zapisu dostępne są na tej stronie. Zapisy do uczestnictwa osobistego już są zamknięte, ale konferencja będzie transmitowana online. Zachęcam do zapisania się i uczestnictwa. Będę miał przyjemność dyskutować w pierwszym panelu dotyczącym potrzeb spółek w zakresie wsparcia we wdrożeniu raportowania zgodnie ze standardami ESRS 😊
Empty space, drag to resize