Eksperci od raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju w ciągu najbliższych miesięcy nauczą się niemal na pamięć dwunastu podstawowych standardów ESRS. Ale to nie wszystko. Na horyzoncie jest jeszcze jeden, lub dwa standardy, które trzeba będzie poznać. O jakie dokumenty chodzi i dlaczego należy je poznać?
W piątek 8 marca miałem przyjemność uczestniczyć w dyskusji zorganizowanej przez Stakeholder Reporting Committee European Accounting Association ”In Conversation with…”. W prowadzonej przez prof. Joannę Krasodomską dyskusji wziąłem udział wraz z Tomem Seidensteinem, przewodniczącym International Auditing and Assurance Standards Board.
Podczas rozmowy omawiałem wyzwania związane z brakiem dostatecznej liczby biegłych rewidentów, którzy byliby w najbliższych latach w stanie zbadać tysiące raportów zrównoważonego rozwoju spółek, które będą poddane obowiązkom wynikającym z dyrektywy CSRD. Wskazywałem też na problemy z tłumaczeniem standardów ESRS na języki poszczególnych krajów członkowskich UE oraz na niedostosowanie standardów audytu do specyfiki ESRS-ów.
Tom Seidenstein omówił z kolei stan prac nad projektem standardu ISSA 5000. Ma on zostać wydany we wrześniu 2024 r. i będzie stanowił podstawę procedur atestacyjnych wykonywanych przez biegłych rewidentów w stosunku do raportów na temat zrównoważonego rozwoju. Tom wspomniał też o tym, że 6 marca Komisja Europejska zwróciła się do CEAOB (Committee of European Auditing Oversight Bodies), żeby ten wydał do lipca 2024 r. wytyczne dotyczące audytu raportów zgodnych ze standardami ESRS. Powinne one być dostosowane do specyfiki standardu ISSA 5000 i uwzględniać specyfikę europejskiego systemu raportowania.
Każdy, kto opracowuje raport zgodny ze standardami ESRS, powinien zapoznać się uważnie z obydwoma dokumentami: standardem ISSA 5000 i wytycznymi CEAOB. Dzięki nim można poznać zakres planowanego audytu i procedury, które może prowadzić biegły rewident. Taka wiedza pomoże w odpowiednim przygotowaniu się do atestacji raportu, a także w sprawnym przejściu przez atestację.