Apr 29 / Piotr Biernacki

Konsultacje Omnibus

W najbliższych dniach mijają terminy kilku ważnych konsultacji. Ich wyniki mogą wpłynąć na to, jak ukształtuje się ostateczna postać zmian zaproponowanych w Omnibusie, jak zostaną uproszczone standardy ESRS i jakie inicjatywy będą realizowane w najbliższych latach w szeroko pojętym obszarze zrównoważonego rozwoju. Czego dotyczą poszczególne konsultacje i jak można w nich wziąć udział?
Najbardziej szczegółowe są konsultacje ogłoszone przez EFRAG, o których pisałem dwa tygodnie temu i które dotyczą zmian w standardach ESRS. Przypomnę tylko, że formularz online konsultacji dostępny jest pod tym adresem. Trwają one do 6 maja 2025 r. Nie trzeba wypełniać całej ankiety, możemy się wypowiedzieć na temat tych zagadnień, co do których mamy sprecyzowaną opinię albo zaproponować zmiany do wybranych wymogów ujawnieniowych. Po zakończeniu konsultacji EFRAG przeanalizuje zgłoszone propozycje i weźmie też pod uwagę wnioski z szeregu wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami spółek, instytucji finansowych i organizacji pozarządowych. Efekt konsultacji będzie stanowił podstawę do prac nad zmianami w standardach. Jeśli interesuje Was, jak będzie realizowane upraszczanie standardów, to Sustainability Reporting Board przyjęła 25 kwietnia 2025 r. plan prac.
Empty space, drag to resize
Uproszczenie ESRS-ów jest jednym z elementów projektu Omnibus ogłoszonego przez Komisję 26 lutego 2025 r. Pierwsza z inicjatyw legislacyjnych, czyli opóźnienie obowiązywanie dyrektyw CSRD i CSDDD dla pewnych grup spółek została już przyjęta i weszła w życie. Natomiast główne zmiany w obu dyrektywach, zawarte w tzw. „dużym” Omnibusie, będą podlegały dyskusjom w ramach prac Parlamentu i Rady przez większą część 2025 r. Chociaż Komisja nie poddała projektu żadnym publicznym konsultacjom, to zadbała o to inicjatywa #WeAreEurope. Prowadzi ona obecnie kierowany do spółek kwestionariusz na temat planowanych zmian w dyrektywie CSRD. Tu możecie przeczytać więcej o samej inicjatywie, a pod tym adresem znajdziecie sam kwestionariusz. Wypełnienie go zajmuje ok. 10 minut, ale badanie jest prowadzone tylko do 30 kwietnia 2025 r. Zachęcam do wypełnienia 😊
Empty space, drag to resize
Komisja Europejska z kolei zbiera opinie o tym, co powinno być finansowane w ramach kolejnego wieloletniego budżetu Unii (po roku 2027). To bardzo duże konsultacje, trwają już od lutego, a ich koniec przewidziany jest na 6 maja 2025 r. Pod tym adresem znajdziecie wszystkie szczegóły. Konsultacje podzielone są na kilka odrębnych kwestionariuszy. Przedostatni z nich (ten dotyczący EU funding for the single market, and cooperation between national authorities) zawiera szereg pytań dotyczących takich zagadnień, jak zrównoważone finanse i standaryzacja raportowania spółek, w tym raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Od kilku tygodni zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w całych konsultacjach, bo to jest wyjątkowa okazja, kiedy jako obywatele UE możemy bezpośrednio wypowiedzieć się na temat tego, jakie inicjatywy Unia powinna finansować (i oczywiście jakich inicjatyw nie uważamy za istotne). Do uchwalenia kolejnego wieloletniego budżetu UE jeszcze jest szereg kroków, a po drodze na pewno czekają nas burzliwe dyskusje polityków. Ale skoro mamy możliwość wypowiedzenia się bezpośrednio, to przecież warto!
Empty space, drag to resize
Ostatnie konsultacje są prowadzone przez GlobeScan, firmę doradczą specjalizującą się w badaniach w zakresie zrównoważonego rozwoju i zaangażowania społecznego. GlobeScan szuka obecnie odpowiedzi na pytanie, jakie inicjatywy z szeroko rozumianego zakresu zrównoważonego rozwoju mogą przynieść najwięcej pozytywnych efektów na świecie oraz jakie jest prawdopodobieństwo, że uda się je wdrożyć na odpowiednio dużą skalę w najbliższych pięciu latach. Kwestionariusz jest dostępny tu. Zapraszam do udziału też w tym badaniu, pozwala ono oderwać się od ograniczającej nas często perspektywy zmagań z raportowaniem i zastanowić na tym, o co naprawdę chodzi w sustainability i jak możemy działać na rzecz systemowej zmiany.
Empty space, drag to resize
Może wyjechaliście już na majówkę, a może jeszcze walczycie na ostatniej prostej finalizując raport zgodny ze standardami ESRS? W każdej z tych sytuacji być może znajdziecie chwilę na udział w przynajmniej niektórych z tych konsultacji, które wskazałem powyżej, Warto. Czasem może nam się wydawać, że głos jednej osoby niewiele znaczy. Ale to trochę tak, jak z wyborami. Bierzemy przecież w nich udział wiedząc, że zagłosują w nich miliony innych osób. A w tych konsultacjach głos każdej osoby jest przecież o wiele silniejszy, bo zwykle biorą w nich udział setki lub tysiące osób, a nie miliony 😊
Empty space, drag to resize