Spółki, które stoją przed wyzwaniem opracowania pierwszego raportu zgodnego ze standardami ESRS, często pytają: na czym się wzorować? Skąd czerpać inspirację? Warto oczywiście przejrzeć uważnie sprawozdania tych spółek, które już podjęły wyzwanie raportowania zgodnie z nowymi zasadami za rok 2023. Ale jest jeszcze jedno doskonałe źródło inspiracji: Konkurs „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” organizowany przez FOB. Jeszcze przez kilka dni, do 31 sierpnia 2024 roku, trwa nabór zgłoszeń do tegorocznej jego edycji. Jak można wykorzystać konkurs, niezależnie od tego, czy nasz udział w nim będzie aktywny czy też chcemy po prostu czerpać z niego wiedzę?
Przedstawicieli spółek, które raportują, zachęcam do zgłoszenia sprawozdań do konkursu. Wystarczy wypełnić krótki formularz dostępny na tej stronie, przekazać plik z raportem i odpowiedzieć na kilka pytań (czym raport się wyróżnia, jak spółka planuje doskonalić procesy raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju i co zmieniło się w podejściu do raportowania od poprzedniego roku). Uwaga na termin: mija on w piątek 31 sierpnia!
Raporty będą oceniane przez Jury zgodnie z kryteriami, które są opublikowane na tej stronie. Nad przebiegiem konkursu nadzór merytoryczny sprawuje Rada Programowa, w której składzie mam zaszczyt być. Ogłoszenie zwycięskich i wyróżnionych raportów nastąpi 29 października 2024 roku podczas konferencji Greenpact European ESG Summit.
Konkurs jest organizowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu od 2007 roku. Jest to bez wątpienia najważniejsza w Polsce platforma, która pozwala na wskazanie dobrych praktyk w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. FOB prowadzi bibliotekę raportów, które zostały zgłoszone do konkursu. To jej zawartość, porównana z wynikami kolejnych edycji konkursu, pozwala na znalezienie w jednym miejscu sprawozdań, na których warto się wzorować.
Oczywiście raporty z historycznych edycji konkursu nie były zgodne ze standardami ESRS. Dominują wśród nich raporty zgodne ze standardami GRI, a część była oparta na innych standardach i wytycznych. Jednak lektura tych raportów może być pomocna, jeśli czerpiemy inspirację do prac nad naszym sprawozdaniem. Opisy procesów angażowania interesariuszy, realizacji poszczególnych polityk lub działań prowadzonych w zakresie zrównoważonego rozwoju w najlepszych raportach zgodnych z GRI nie różnią się znacząco od tego, co trzeba będzie przygotować, by spełnić wymogi ujawnieniowe ze standardów ESRS.
Spodziewam się, że jeszcze cenniejsza będzie lektura najlepszych raportów w tegorocznej edycji konkursu. Szereg spółek sporządziło swoje najnowsze raporty już zgodnie ze standardami ESRS (w MATERIALITY pracowaliśmy nad czternastoma takimi sprawozdaniami w ostatnim cyklu raportowania, z których kilka podlegało atestacji przez biegłych rewidentów). Poza tym część spółek postanowiła sporządzić swoje raporty za rok 2023 jeszcze zgodnie ze standardami GRI, ale już przynajmniej częściowo dostosowując je do nowych wymogów.
Jednak, żeby wszyscy mogli skorzystać z inspiracji najlepszymi praktykami zawartymi w bibliotece raportów tegorocznej edycji, jak najwięcej świetnych raportów powinno do niej zostać zgłoszonych. Dlatego też ponawiam mój apel: zgłaszajcie swoje raporty do konkursu! 😊