Od poprzedniego wpisu minęło kilka tygodni – mam nadzieję, że wszyscy zdążyli odpocząć w okresie Świąt i Nowego Roku 😊 Unijne i polskie instytucje w tym czasie nie próżnowały, dlatego dziś piszę o kilku opublikowanych dokumentach i uruchomionych publicznych konsultacjach. Chociaż większość przedsiębiorstw jest zaangażowanych w prace nad raportami za rok 2024, to warto nie tracić z radaru tego, co będzie wpływało na ramy zrównoważonego rozwoju w kolejnych miesiącach i latach. Co ważnego wydarzyło się w ostatnich tygodniach?
Poprzednio pisałem o podpisie Prezydenta pod ustawą transponującą dyrektywę CSRD, teraz dla porządku dodam, że została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 17 grudnia 2024. pod pozycją 1863.
Pierwsze z serii webinariów organizowanych przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych poświęconych raportowaniu odbyło się 14 stycznia 2025 r. Była to konferencja online na temat: Sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju. Poruszono na niej takie zagadnienia, jak obowiązki wynikające ze znowelizowanej Ustawy o Rachunkowości, możliwość korzystania z różnych zwolnień oraz struktura sprawozdań na temat zrównoważonego rozwoju. W kolejnych tygodniach będzie jeszcze kilka webinariów o takich kwestiach, jak Połączenia pomiędzy sprawozdaniem finansowym i sprawozdaniem na temat zrównoważonego rozwoju (22 stycznia 2025 r.), Atestacja sprawozdań na temat zrównoważonego rozwoju (29 stycznia 2025 r.), Taksonomia działalności zrównoważonej środowiskowo (19 lutego 2025 r.) i Adresaci sprawozdawczości ESG za rok 2024 (5 marca 2025 r.).
Doradzająca Komisji Europejskiej Platform on Sustainable Finance opublikowała 8 stycznia 2025 r. obszerny (350 ston) raport, w którym proponowane jest wprowadzenie szeregu zmian do Technicznych Kryteriów Kwalifikacji już obowiązujących oraz ustanowienie kryteriów dla szeregu nowych rodzajów działalności gospodarczej wnoszących istotny wkład w dwa cele dotyczące zmiany klimatu. Platforma ogłosiła publiczne konsultacje, które potrwają do 5 lutego 2025 r. Zachęcam do przejrzenia raportu i udziału w konsultacjach, bo unijne przepisy mają wyższą jakość, jeśli aktywnie zgłaszamy do nich nasze uwagi.
EFRAG opublikował pod koniec ubiegłego roku zestaw wyjaśnień w ramach mechanizmu Q&A Platform obejmujący wszystkie odpowiedzi udzielone w okresie do końca listopada 2024 r. oraz dodatkowy krótki dokument z odpowiedziami na pięć pytań przygotowanymi w grudniu 2024 r.
Na koniec chciałbym zwrócić Waszą uwagę na dokument, który funkcjonuje już od pewnego czasu, ale mam wrażenie, że jego znaczenie jest niedoceniane. Chodzi o wydane 30 września 2024 r. niewiążące niewiążące wytyczne CEAOB dotyczące atestacji sprawozdań na temat zrównoważonego rozwoju. CEAOB, czyli Committee of European Auditing Oversight Bodies, doradza Komisji Europejskiej w szeregu kwestii dotyczących atestacji sprawozdań finansowych i na temat zrównoważonego rozwoju. Choć wydane wytyczne mają charakter niewiążący, to zostały opracowane na wniosek Komisji Europejskiej i należy uznać, że biegli rewidenci powinni się do nich stosować weryfikując raporty. Warto się z tym dokumentem zapoznać. Znajdziecie w nim m.in. wyraźne wskazanie, że biegły nie weryfikuje danych za poprzedni rok, jeśli spółka nie skorzystała ze zwolnienia i takie dane w raporcie zawarła. Oczywiście, na życzenie raportującej spółki dane te mogą zostać poddane atestacji, ale nie ma takiego obowiązku.
P.S. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie w grudniu. Przeanalizowaliśmy wyniki i wiemy, czego oczekujecie. Stopniowo będziemy odpowiadali na te potrzeby edukacyjne i informacyjne 😊