Jan 20 / Piotr Biernacki

Nowości na początek roku

Od poprzedniego wpisu minęło kilka tygodni – mam nadzieję, że wszyscy zdążyli odpocząć w okresie Świąt i Nowego Roku 😊 Unijne i polskie instytucje w tym czasie nie próżnowały, dlatego dziś piszę o kilku opublikowanych dokumentach i uruchomionych publicznych konsultacjach. Chociaż większość przedsiębiorstw jest zaangażowanych w prace nad raportami za rok 2024, to warto nie tracić z radaru tego, co będzie wpływało na ramy zrównoważonego rozwoju w kolejnych miesiącach i latach. Co ważnego wydarzyło się w ostatnich tygodniach?
Poprzednio pisałem o podpisie Prezydenta pod ustawą transponującą dyrektywę CSRD, teraz dla porządku dodam, że została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 17 grudnia 2024. pod pozycją 1863.
Empty space, drag to resize
Pierwsze z serii webinariów organizowanych przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych poświęconych raportowaniu odbyło się 14 stycznia 2025 r. Była to konferencja online na temat: Sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju. Poruszono na niej takie zagadnienia, jak obowiązki wynikające ze znowelizowanej Ustawy o Rachunkowości, możliwość korzystania z różnych zwolnień oraz struktura sprawozdań na temat zrównoważonego rozwoju. W kolejnych tygodniach będzie jeszcze kilka webinariów o takich kwestiach, jak Połączenia pomiędzy sprawozdaniem finansowym i sprawozdaniem na temat zrównoważonego rozwoju (22 stycznia 2025 r.), Atestacja sprawozdań na temat zrównoważonego rozwoju (29 stycznia 2025 r.), Taksonomia działalności zrównoważonej środowiskowo (19 lutego 2025 r.) i Adresaci sprawozdawczości ESG za rok 2024 (5 marca 2025 r.).
Empty space, drag to resize
Doradzająca Komisji Europejskiej Platform on Sustainable Finance opublikowała 8 stycznia 2025 r. obszerny (350 ston) raport, w którym proponowane jest wprowadzenie szeregu zmian do Technicznych Kryteriów Kwalifikacji już obowiązujących oraz ustanowienie kryteriów dla szeregu nowych rodzajów działalności gospodarczej wnoszących istotny wkład w dwa cele dotyczące zmiany klimatu. Platforma ogłosiła publiczne konsultacje, które potrwają do 5 lutego 2025 r. Zachęcam do przejrzenia raportu i udziału w konsultacjach, bo unijne przepisy mają wyższą jakość, jeśli aktywnie zgłaszamy do nich nasze uwagi.
Empty space, drag to resize
EFRAG opublikował pod koniec ubiegłego roku zestaw wyjaśnień w ramach mechanizmu Q&A Platform obejmujący wszystkie odpowiedzi udzielone w okresie do końca listopada 2024 r. oraz dodatkowy krótki dokument z odpowiedziami na pięć pytań przygotowanymi w grudniu 2024 r.
Empty space, drag to resize
Na koniec chciałbym zwrócić Waszą uwagę na dokument, który funkcjonuje już od pewnego czasu, ale mam wrażenie, że jego znaczenie jest niedoceniane. Chodzi o wydane 30 września 2024 r. niewiążące niewiążące wytyczne CEAOB dotyczące atestacji sprawozdań na temat zrównoważonego rozwoju. CEAOB, czyli Committee of European Auditing Oversight Bodies, doradza Komisji Europejskiej w szeregu kwestii dotyczących atestacji sprawozdań finansowych i na temat zrównoważonego rozwoju. Choć wydane wytyczne mają charakter niewiążący, to zostały opracowane na wniosek Komisji Europejskiej i należy uznać, że biegli rewidenci powinni się do nich stosować weryfikując raporty. Warto się z tym dokumentem zapoznać. Znajdziecie w nim m.in. wyraźne wskazanie, że biegły nie weryfikuje danych za poprzedni rok, jeśli spółka nie skorzystała ze zwolnienia i takie dane w raporcie zawarła. Oczywiście, na życzenie raportującej spółki dane te mogą zostać poddane atestacji, ale nie ma takiego obowiązku.
Empty space, drag to resize
P.S. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie w grudniu. Przeanalizowaliśmy wyniki i wiemy, czego oczekujecie. Stopniowo będziemy odpowiadali na te potrzeby edukacyjne i informacyjne 😊
Empty space, drag to resize