Piotr Biernacki, Artur Gazda

Odpowiedzialny łańcuch wartości

W dniu 23 lutego 2022 Komisja Europejska ogłosiła projekt Dyrektywy w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw!
Dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw wprowadza szereg obowiązków dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Dotyczą one konieczności wdrożenia procedur należytej staranności we wszystkich obszarach ESG, takich jak przeciwdziałanie pracy dzieci i wyzyskowi pracowników, odpowiedzialność wobec środowiska, przeciwdziałanie zanieczyszczeniom i ochrona bioróżnorodności.

Kogo obejmą nowe przepisy?

Nowe zasady dotyczyć będą następujących przedsiębiorstw:
  • Grupa 1: wszystkie zarejestrowane w UE spółki mające ponad 500 pracowników i uzyskujące ponad 150 mln EUR obrotów netto na całym świecie oraz zarejestrowane poza UE spółki osiągające obroty w tej wysokości na terenie Unii.
  • Grupa 2: wszystkie zarejestrowane w UE spółki zatrudniające ponad 250 pracowników i osiągające globalnie obroty netto w wysokości co najmniej 40 mln EUR, które działają w wybranych sektorach (wytwarzanie i sprzedaż ubrań, skór i powiązanych produktów, w tym obuwia, rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, wytwarzanie i sprzedaż żywności i napojów, wydobywanie i sprzedaż wszelkich surowców mineralnych oraz produkcja i sprzedaż wytworzonych z nich produktów podstawowych) oraz zarejestrowane poza UE przedsiębiorstwa osiągające obroty w tej wysokości na terenie Unii. W przypadku tych firm przepisy zaczną obowiązywać 2 lata później niż w przypadku grupy 1.

    Dyrektywy nie nakładają bezpośrednich obowiązków na małe i średnie przedsiębiorstwa (SMEs). Będą one jednak podlegały pośrednim wpływom regulacji, jeśli współpracują ze spółkami, których dyrektywa dotyczy bezpośrednio.

Jakie wymogi będą musiały spełnić przedsiębiorstwa?

Obowiązki nakładane dyrektywą będą stanowiły impuls dla biznesu do zacieśnienie współpracy z swoim łańcuchem dostaw w celu identyfikacji potencjalnych wpływów, istotnych tematów oraz wprowadzenie skutecznych i funkcjonalnych polityk oraz systemów należytej staranności.
Empty space, drag to resize
Do obowiązków spółek objętych zapisami dyrektywy będzie należało:
  • Utworzyć polityki z zakresu należytej staranności;
  • zidentyfikować faktyczne lub potencjalne negatywne skutki dla praw człowieka i środowiska;
  • zapobiegać potencjalnym skutkom lub je łagodzić;
  • zakończyć lub zminimalizować rzeczywiste skutki;
  • ustanowić i utrzymywać procedury zgłaszania naruszeń;
  • monitorować skuteczność polityki i środków należytej staranności;
  • publicznie informować o należytej staranności.
Empty space, drag to resize
Dodatkowo przedsiębiorstwa z Grupy 1 musza zapewnić, że ich strategia biznesowa jest zgodna z celem ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 °C zgodnie z Porozumieniem Paryskim. Cele strategiczne w tym zakresie muszą być odzwierciedlone w polityce wynagrodzeń władz spółki.
Empty space, drag to resize
Pamiętać należy, że zapisy dyrektywy mają zastosowanie do własnych operacji spółki, jaki i do jej spółek zależnych oraz całego łańcucha wartości. Za monitoring przestrzegania zapisów dyrektywy odpowiedzialne będą odpowiednie organy na szczeblu krajowym.

Przewidywany jest szereg środków towarzyszących, które wesprą spółki w wypełnianiu obowiązków dyrektywy. Komisja Europejska może również uzupełnić wsparcie udzielane przez państwa członkowskie o nowe środki, w tym pomoc przedsiębiorstwom w państwach trzecich.
Empty space, drag to resize
Tematyka poszerzonej odpowiedzialności przedsiębiorstw w zakresie mechanizmów należytej staranności w łańcuchach wartości nie jest tematem nowym. Już w 2020 Komisja Europejska zaprezentowała Raport opisujący studia przypadków i możliwe kierunki rozwoju legislacji m.in. w zakresie należytej staranności w kontekście praw człowieka. We wspomnianym raporcie jedną z potencjalnych ścieżek regulacyjnych było wprowadzenie obowiązków obejmujących biznesy zarejestrowane oraz prowadzące biznesy na obszarze Unii Europejskiej. Wymiernym efektem wdrożenia opisywanej dyrektywy ma być ochrona praw człowieka zawartych w konwencjach międzynarodowych.

Do pobrania: