Czasem wpisy blogowe nie są poświęcone jednemu zagadnieniu, ale krótkiemu omówieniu kilku. Tak jest właśnie dziś: publikujemy krótkie informacje o ciekawym podcaście, dwóch nadchodzących już niebawem konferencjach i jednym konkursie, który pewnie wszyscy znają, ale który w najbliższym czasie znacząco się zmieni. Zapraszam 😊
W środę 18 października 2024 roku na Apple Podcasts i Spotify pojawił się odcinek podcastu Frankly Speaking, w którym miałem przyjemność odpowiedzieć Richardowi Howittowi na szereg pytań o ujawnienia specyficzne dla spółki i o to, czy spółki w Polsce poradzą sobie z raportowaniem zgodnie ze standardami ESRS. Richard jest jednym z ojców dyrektywy w sprawie raportowania niefinansowego, a także przez wiele lat zajmował się aktywnym propagowaniem idei raportowania zintegrowanego. Od dwóch lat prowadzi najlepszy moim zdaniem podcast o odpowiedzialnym biznesie i raportowaniu ESG. Jeśli jeszcze go nie słuchaliście, gorąco polecam – nowe odcinki są co dwa tygodnie.
Już jutro, tj. 22 października 2024 r. będę rozmawiał podczas Kongresu CFO organizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych o dwóch głównych wyzwaniach stojących przed spółkami przygotowującymi się do raportowania. Z Markiem Drobkiem i Markiem Marcem z Consolia ESG będziemy zastanawiali się, jak wyposażyć spółkę w dobry system wspierający nie tylko monitoring i konsolidację danych ESG, ale też pomagający w samym procesie pisania raportu i przede wszystkim jego tagowania znacznikami XBRL. Natomiast z Pawłem Zaczyńskim, partnerem w Grant Thornton omówimy wszelkie możliwe aspekty atestacji raportu na temat zrównoważonego rozwoju. Kongres jest organizowany przez SEG, ale poruszane na nim tematy dotyczą nie tylko emitentów, lecz w zasadzie każdego przedsiębiorstwa, które chce się stabilnie rozwijać.
W przyszłym tygodniu, 29 i 30 października, w Poznaniu ma miejsce GREENPACT – European ESG Summit. W tym roku to tam podczas gali we wtorek 29 października poznamy laureatów konkursu Raportów Zrównoważonego Rozwoju organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Zapraszam też na dwie dyskusje panelowe, podczas których będziemy omawiali wpływ dyrektywy CSRD na biznes i gospodarkę i przyszłość ESG w kontekście kryzysu klimatycznego.
Sam konkurs po raz ostatni zostanie rozstrzygnięty w dotychczasowej formule. Od przyszłego roku kryteria oceny zmienią się – i to znacząco. Wchodzimy przecież w erę ESRS-ów. W gronie Rady Programowej FOB przez ostatnie kilka miesięcy pracowaliśmy nad nową formułą konkursu i nowymi kryteriami. Zostaną one ogłoszone podczas webinarium 6 listopada 2024 r. Zapraszam serdecznie do zapisywania się.