Jun 17 / Piotr Biernacki

Projekt pierwszego standardu sektorowego ESRS

W czwartek 6 czerwca 2024 r., po trwających blisko 8 godzin intensywnych dyskusjach, EFRAG Sustainability Reporting TEG przyjął projekt pierwszego standardu sektorowego. Decyzję poprzedziły prace trwające ponad półtora roku. Teraz projekt ma zostać przyjęty przez Sustainability Reporting Board, a następnie przedstawiony do publicznych konsultacji. Standard jest przewidziany dla sektora Oil&Gas, ale warto, żeby zapoznały się z nim wszystkie spółki. Czego możemy się dowiedzieć z tego projektu i dlaczego jest on ważny dla wszystkich?
Nad standardem dla branży Oil&Gas pracowaliśmy intensywnie już zimą 2022 i 2023 roku, a w marcu 2023 roku został on prawie-prawie przyjęty. Jednak właśnie wtedy Komisja Europejska poprosiła EFRAG o zmianę priorytetów i koncentrację na przygotowaniu wytycznych wdrożeniowych. Ich efektem są trzy dokumenty Implementation Guidance, o których pisałem tydzień temu. W międzyczasie Komisja wydała rozporządzenie delegowane z pierwszym zestawem standardów, w którym zmienione zostały w pewnym stopniu zasady dotyczące badania istotności. Od września 2024 r. mogliśmy znów pracować nad standardami sektorowymi.
Empty space, drag to resize
Zachęcam wszystkich do przestudiowania projektu standardu dla branży Oil&Gas, bo dzięki niemu można zrozumieć, jak będą wyglądały standardy dla pozostałych sektorów. Warto przy tym pamiętać, że branża Oil&Gas jest jedną z najbardziej skomplikowanych i charakteryzujących się istotnym wpływem na niemal wszystkie zagadnienia zrównoważonego rozwoju, zarówno w obszarach środowiska naturalnego, jak i w obszarze społecznym. Dlatego ponad 60 stron tego standardu nie oznacza automatycznie, że wszystkie inne sektory otrzymają tak samo rozbudowane zestawy wymogów ujawnieniowych.
Empty space, drag to resize
Projekt standardu dla sektora Oil&Gas ma zmienioną strukturę w stosunku do projektu, który był przedmiotem prac ponad rok temu. Wymogi ujawnieniowe są w nim podzielone na 5 sekcji: dotyczące ujawnień ogólnych ze standardu ESRS 2 (podobnie jak to jest w każdym z powszechnych standardów tematycznych), dotyczące zagadnień wykraczających poza jeden z głównych tematów oraz trzy sekcje dotyczące kwestii środowiskowych, społecznych i ładu zarządczego. Zagadnienia wykraczające poza jeden z głównych tematów to np. Closure of assets – wyłączanie aktywów, np. służących wydobyciu, ma w końcu wpływ na zagadnienia środowiska naturalnego (np. konieczność usunięcia zanieczyszczeń i remediach terenu) i społeczne (wpływ na osoby, które tracą miejsca pracy), nie można więc było umieścić ich wyłącznie w obszarze E lub tylko w obszarze S.
Empty space, drag to resize
Poszczególne wymogi ujawnieniowe w standardzie należą do jednej z dwóch kategorii. Niektóre są „dodatkami” do disclosure requirements zawartych w standardach powszechnych i wskazują na konieczność ujawnienia dodatkowych punktów danych. Inne są natomiast wymogami dotyczącymi tylko tego sektora. Te są oznaczone symbolami OG 1, OG 2, OG 3 itd. – w innych standardach sektorowych będziemy mieli ujawnienia z symbolami stworzonymi na podstawie skrótów nazw tych właśnie sektorów.
Empty space, drag to resize
Poza sekcją z wymogami ujawnieniowymi mamy też wytyczne dotyczące ich stosowania (Application Requirements) i definicje. Wśród dodatków do standardu znajdziemy bardzo ważne wskazówki na temat tego, które z zagadnień są istotne w których podsektorach. Oil&Gas jest podzielony na cztery podsektory (upstream, midstream, downstream i services). W innych standardach też będziemy mieli często do czynienia z podziałem danego sektora na szereg podsektorów.
Empty space, drag to resize
Warto zapoznać się z wszystkimi fragmentami dotyczącymi ustalania istotności w standardzie sektorowym, ale trzeba też pamiętać, że ta akurat kwestia może się jeszcze znacząco zmienić. W trakcie publicznych konsultacji zadane zostanie pytanie, czy część wymogów ujawnieniowych w standardzie sektorowym powinna być obowiązkowa dla wszystkich spółek z danej branży. Jeśli zapadnie taka decyzja, to odpowiednie fragmenty standardu zostaną do niej dostosowane. Takie rozwiązanie byłoby dla spółek bardzo korzystne, bo pozwoliłoby na drastyczne ograniczenie wysiłków i kosztów związanych z przeprowadzaniem badania istotności. W jednym z przyszłych newsletterów napiszę więcej na ten temat.
Empty space, drag to resize
Podczas całodniowych obrad wprowadziliśmy do projektu standardu szereg zmian, których jeszcze nie widać w pliku, do którego kieruje link. Dokument przechodzi poza tym jeszcze rewizję językową i w zakresie spójności terminologicznej. Ale już dziś każdy może wyrobić sobie wstępną opinię o tym, jak będą wyglądały co do zasady standardy sektorowe ESRS. Zapraszam do lektury 😊
Empty space, drag to resize
P.S. Pod koniec ubiegłego tygodnia oikos Warszawa, studencka organizacja zajmująca się zrównoważonym rozwojem, opublikowała polską i angielską wersję swojego Informatora ESG. Miałem przyjemność udzielić wywiadu, który został zawarty w tej publikacji. Zachęcam do przejrzenia całości – zobaczcie, jak prostym i przejrzystym językiem można pisać o ESRS-ach 😊
Empty space, drag to resize