Sep 23 / Piotr Biernacki

Pułap informacyjny w standardzie LSME

Coraz częściej słyszę pytania dotyczące tzw. information cap w standardzie LSME. Poza samymi pytaniami jeszcze częściej słyszę stwierdzenia i komentarze, z których wiele niestety jest błędnych i nie ma umocowania w dyrektywie CSRD. Czym jest ten information cap, czyli pułap informacyjny? Jak on działa? Dlaczego, chociaż dotyczy on standardu dla małych i średnich spółek notowanych, jest on ważny w praktyce dla wszystkich przedsiębiorstw?
Unijni legislatorzy przyjmując dyrektywę CSRD byli świadomi, że spółki napotkają na trudności w pozyskiwaniu pewnych danych od swoich partnerów biznesowych w ramach łańcuchów wartości. Poza tym wielu tych partnerów biznesowych, od których powinniśmy pozyskiwać informacje i dane, to małe i średnie przedsiębiorstwa, których nie powinno się obciążać nadmiernymi obowiązkami, bo mogą sobie po prostu nie poradzić. Dlatego też dyrektywa CSRD zawiera w art. 29b (dotyczącym standardów ESRS) ust. 4, a w nim określony jest tzw. LSME information cap.
Empty space, drag to resize
Zasada ta brzmi następująco: „Standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju nie określają informacji podlegających ujawnieniu, które wymagałyby od jednostek uzyskiwania od małych i średnich jednostek w ich łańcuchu wartości informacji wykraczających poza informacje ujawniane zgodnie ze standardami sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju dla małych i średnich jednostek, o których mowa w art. 29c.” (w art. 29c są określone właśnie te standardy dla małych i średnich spółek notowanych na rynku regulowanym*).
Empty space, drag to resize
Przetłumaczmy to trochę skomplikowane zdanie: Komisja Europejska (jako organ wydający standardy ESRS) i EFRAG (jako autor projektów standardów) mają tak napisać standardy, aby nie zmuszały one dużych spółek do pozyskiwania od małych i średnich przedsiębiorstw więcej informacji i danych, niż gdyby te małe i średnie spółki same musiały raportować stosując „uproszczone” standardy przygotowane dla nich (czyli standard LSME). Przepis art. 19b ust. 4 jest więc skierowany do twórców standardów (KE i EFRAG) i ustanawia pułap informacji wymaganych do pozyskania z łańcucha wartości.
Empty space, drag to resize
Warto pamiętać, że LSME information cap nie jest skierowany do samych spółek. Nie określa on w żadnym stopniu, że dużym przedsiębiorstwom nie wolno pytać małych i średnich partnerów biznesowych o jakieś informacje i dane. Jeśli chcę, mogę poprosić moich partnerów biznesowych o podanie informacji o numerach butów noszonych przez ich prezesów i prezeski. A ci partnerzy biznesowi mogą mi te informacje przekazać (bo np. chcą utrzymać ze mną dobre relacje) albo mi ich odmówić (np. argumentując, że bardzo trudno im te informacje pozyskać i że w ogóle to do niczego nie służy).
Empty space, drag to resize
LSME information cap nie jest też uprawnieniem dla MŚP do odmówienia przekazania dużemu partnerowi biznesowemu jakichkolwiek informacji. Można oczywiście użyć go w dyskusji jako argument, ale sam w sobie nie tworzy on żadnych uprawnień.
Empty space, drag to resize
Wreszcie LSME information cap nie jest dla dużych przedsiębiorstw „batem” na małych i średnich partnerów biznesowych. Nie można do swoich mniejszych partnerów biznesowych zwrócić się z żądaniem „Macie na podstawie dyrektywy CSRD obowiązek przekazania mi wszystkich informacji i danych, które są objęte standardem LSME.” Dyrektywa tworzy obowiązki sprawozdawcze tylko dla wybranych, nielicznych MŚP – tych, które są notowane na rynku regulowanym. Pozostałe, czyli zdecydowana większość małych i średnich przedsiębiorstw, nie jest objęta obowiązkami sprawozdawczymi i tylko od naszych relacji z nimi zależy, czy przekażą nam potrzebne do naszego raportowania informacje i dane.
Empty space, drag to resize
Gromadzenie dobrej jakości danych z łańcucha wartości to duże wyzwanie, dlatego towarzyszy mu szereg przepisów przejściowych i ułatwień w pierwszych latach stosowania dyrektywy CSRD. LSME information cap jest jednym z mechanizmów, które mają ułatwić ten proces, jednak działa on poprzez określenie zakresu informacyjnego standardów, a nie obowiązków i uprawnień różnego rodzaju podmiotów. Jakość i kompletność pozyskanych przez nas danych i informacji będzie zależała przede wszystkim od jakości relacji, które wiążą nas z naszymi partnerami biznesowymi.
Empty space, drag to resize
* Chodzi oczywiście nie tylko o małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynku regulowanym, ale też o małe i niezłożone instytucje kredytowe, wewnętrzne zakłady ubezpieczeń i wewnętrzne zakłady asekuracji, ale powtarzanie tej długiej listy w kilku miejscach zmniejszałoby czytelność tekstu, dlatego stosuję nazewnictwo uproszczone.
Empty space, drag to resize