Chyba już wystarczy pisania o Omnibusie, teraz czas… o nim porozmawiać 😉 W rozpoczynającym się tygodniu będę miał przyjemność uczestniczyć w kilku wydarzeniach, podczas których planowane zmiany w przepisach i ich skutki będą głównym tematem. Jednak nie będziemy omawiali tylko scenariuszy możliwych procesów legislacyjnych, ale podyskutujemy też o tym, na ile mogą (lub nie mogą) one wpłynąć na działalność przedsiębiorstw w obszarze sustainability. Jakie tematy i podczas których wydarzeń będą poruszane?
Najpierw kilka słów o wydarzeniu, które już miało miejsce: 7 marca 2025 r. uczestniczyłem w dyskusji panelowej zorganizowanej przez Akademię ESG. Rozmowę prowadził Przemysław Chimczak-Bratkowski, a rozmawialiśmy we czworo: Anna Ławniczak (UHY ECA), Daniel Kiewra (FOB) i Mateusz Zreda (Destrier) i ja. Nagranie dyskusji można obejrzeć pod tym adresem.
Już jutro, tj. we wtorek 11 marca 2025 r. o g. 14:00 odbędzie się webinar zorganizowany przez Natcap Research, firmę dostarczającą rozwiązań pozwalających mierzyć wpływ przedsiębiorstwa na tworzenie (lub niszczenie) kapitału naturalnego. Wraz z Vittorio Allegri (FTI Consulting) i Juliette Perche (Natcap) zastanowimy się, czy i w jaki sposób możliwe zmiany w dyrektywie CSRD wpłyną na to, jak będziemy ujawniali zależności naszych spółek od zasobów środowiska naturalnego oraz jak możemy identyfikować ryzyka i szanse związane z bioróżnorodnością i ekosystemami. Na webinar można się zapisać pod tym adresem.
Dzięń później, tj. w środę 12 marca 2025 r. Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych organizuje webinar poświęcony częściowo Omnibusowi, a częściowo rozwiązywaniu bieżących wyzwań dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 10:00-11:30. Wśród dyskutujących i odpowiadających na pytania będą Mirosław Kachniewski (prezes zarządu SEG), Małgorzata Szewc i Magdalena Raczek-Kołodyńska (wiceprezeski zarządu SEG) oraz przedstawiciele SEG ESG Partnerów. Zapisy na wydarzenie są pod tym adresem, ale trzeba pamiętać, że jest ono dostępne dla spółek członkowskich SEG i tych, które wykupiły w SEG odpowiedni abonament.
Natomiast w czwartek 13 marca 2025 r. o g. 12:00 wraz z Robertem Adamczykiem (EBOR, FOB) i Magdaleną Andrejczuk (mBank) porozmawiamy o skutkach Omnibusa i o tym, co spółki powinny robić w okresie niepewności regulacyjnej. Dyskusja będzie miała miejsce w ramach grupy roboczej ds. raportowania ESG i udział w niej jest dostępny dla Partnerów FOB.
Mam wrażenie, że kurz po ogłoszeniu Omnibusa stopniowo opada. Znamy już scenariusze możliwych zmian regulacyjnych, każdy może sobie rozważyć, które z nich są bardziej, a które mniej prawdopodobne. W procesach legislacyjnych czeka nas oczywiście jeszcze wiele niepewności, chaosu i nagłych zwrotów; cóż, politycy w imię rzekomej konkurencyjności zafundowali nam ten roller-coaster, musimy się do niego przyzwyczaić. A tymczasem mamy pierwszą dekadę najgorętszego marca w historii ludzkości, rosnące ryzyka związane z prawami człowieka i niepewność w łańcuchach dostaw. Na co dzień trzeba się więc zająć sustainability, czyli pracować nad odpornością i stabilnością spółek i ich otoczenia 😊