Nov 25 / Piotr Biernacki

Spółki świadome klimatycznie

Na początku listopada ogłoszone zostały wyniki badania świadomości klimatycznej spółek giełdowych (corporate Climate Crisis Awareness study). Wśród 46 spółek, które uzyskały tytuł spółki świadomej klimatycznie 6 to klienci MATERIALITY. W prowadzonym od 2018 r. badaniu co roku następuje stopniowa poprawa wyników, są jednak jednocześnie powody do niepokoju. Jak badanie CCA ma się do wymogów sprawozdawczych zawartych w standardach ESRS?
Badanie CCA jest prowadzone przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Fundację Standardów Raportowania i Bureau Veritas przy wsparciu MATERIALITY i Energopomiar. Byłem jego pomysłodawcą i wspólnie z Michałem Stalmachem, autorem kryteriów, gdy je tworzyliśmy, chcieliśmy jak najbardziej obiektywnie ocenić, na ile spółki są gotowe do rzetelnego raportowania swojego wpływu na zmianę klimatu. Dlatego też jest to badanie świadomości, a nie odpowiedzialności klimatycznej.
Empty space, drag to resize
Spółki są oceniane na podstawie opublikowanych przez nie raportów zgodnie z dziesięcioma kryteriami. Dotyczą one takich kwestii, jak metodyka i dokładność obliczeń raportowanych emisji gazów cieplarnianych lub ujawnianie ryzyk i szans związanych ze zmianą klimatu, a także uwzględnienie przez spółkę zagadnień zmiany klimatu w strategii i procesach zarządzania.
Empty space, drag to resize
W badaniu można uzyskać do 10 punktów. Udało się to zaledwie dwóm spółkom: CCC i LPP (przy czym ta pierwsza powtórzyła osiągnięcie z ubiegłego roku). Co najmniej 9 punktów uzyskało 13 spółek. Co najmniej 7 punktów, a tym samym tytuł spółki świadomej klimatycznie, 46 spółek. W ostatniej edycji oceniane były raporty 164 spółek. Ta druga, mniej pozytywna strona wyników badania wygląda następująco: średnia ocena całej populacji wyniosła zaledwie 4,31 pkt., 54 spółki odnotowały spadek wyniku względem ubiegłego roku, a 12% nie uzyskało żadnych punktów.
Empty space, drag to resize
Tworząc kryteria oceny w badaniu CCA nie znaliśmy jeszcze przyszłych standardów ESRS, wszyscy byliśmy dopiero po pierwszym roku raportowania zgodnie z dyrektywą NFRD. Jednak porównując kryteria do wymogów zawartych w standardzie ESRS E1 można odnaleźć wiele zbieżności. W zasadzie uzyskanie wysokiej punktacji w badaniu CCA jest dobrą wskazówką, że spółka przy niewielkiej dodatkowej pracy powinna sobie poradzić z raportowaniem o klimacie w dobie dyrektywy CSRD.
Empty space, drag to resize
Spółki świadome klimatycznie powinny więc spać (w miarę) spokojnie, natomiast jeśli ktoś uzyskał niewiele punktów i nie zajął się zagadnieniami zmiany klimatu w trakcie 2024 roku, to ma powody do niepokoju. Teraz jest też czas na solidne przygotowanie się do raportowania dla spółek, które będą zobowiązane do sprawozdawczości dopiero za rok 2025.
Empty space, drag to resize
Pełne wyniki badania CCA są dostępne na stronie internetowej SEG. Zachęcam do zapoznania się z nimi i samodzielnego porównania kryteriów z wymogami standardu ESRS E1.
Empty space, drag to resize
Zmiana klimatu to temat, który okaże się istotny dla wielu spółek, ale nie jest to przecież jedyny obszar, do raportowania którego trzeba się przygotować. W miarę jak spółki w coraz większym stopniu „wgryzają się” w poszczególne standardy ESRS, pojawia się coraz więcej pytań. Przygotowujemy obecnie rozwiązanie, które odpowie na tę potrzebę wyjaśnienia, o co chodzi w poszczególnych zawiłych zapisach standardów. 
Empty space, drag to resize