Piotr Biernacki

Taksonomia przyjęta!

21 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska przyjęła szereg środków związanych z wdrażaniem zrównoważonych finansów. Najbardziej wyczekiwanym jest Taksonomia, czyli akt delegowany do Rozporządzenia 2020/852.
Taksonomia określa bardzo szczegółowo kryteria, które musi spełnić działalność gospodarcza, by mogła zostać uznana za zrównoważoną środowiskowo. W najbliższych miesiącach spółki giełdowe będą musiały przeprowadzić dokładną analizę wszystkich rodzajów prowadzonej przez nie działalności, by w raporcie rocznym za rok 2021 opublikować jaki odsetek ich przychodów, nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych są związane z działalnością zrównoważoną.
Empty space, drag to resize
MATERIALITY zrealizowało już w 2020 r. dla LUG S.A. projekt analizy zgodności z Taksonomią. W jego wyniku LUG był pierwszą w Europie spółką, która w swoim raporcie rocznym opublikowała dane na temat odsetka przychodów i nakładów inwestycyjnych zrównoważonych środowiskowo. Wnioski z projektu zostały wykorzystane m.in. przez unijnego regulatora (ESMA) w pracach nad aktami wykonawczymi do rozporządzenia w sprawie Taksonomii. W pracach tych aktywnie uczestniczyli też eksperci MATERIALITY.
Empty space, drag to resize
Więcej informacji na temat przyjętego pakietu środków dot. zrównoważonych finansów można znaleźć tu:
Sustainable Finance Package.

Przyjęte rozporządzenie delegowane i treść Taksonomii są dostępne tu:


Akty zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym po ich przetłumaczeniu na oficjalne języki UE.
Empty space, drag to resize
Ilustracja: Factsheet: How does the EU taxonomy fit within the sustainable finance framework?
FACTSHEET: HOW DOES THE EU TAXONOMY FIT WITHIN THE SUSTAINABLE FINANCE FRAMEWORK?