Dec 2 / Piotr Biernacki

Wdrażanie CSRD w Polsce

W tym tygodniu miałem pisać o przygotowywanym przez MATERIALITY rozwiązaniu, które pomoże wszystkim osobom wdrażającym, stosującym lub uczącym się standardów ESRS. Dynamika wydarzeń spowodowała jednak, że pojawiły się pilniejsze tematy: implementacja CSRD do polskich przepisów i projekt nowego standardu atestacji. Na jakim etapie jesteśmy i czego należy się spodziewać w najbliższych tygodniach?
W czwartek 21 listopada 2024 r. Sejm przyjął projekt Ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, czyli kompletu przepisów, które mają wdrożyć zapisy dyrektywy CSRD do polskiego porządku prawnego. To nie koniec procesu legislacyjnego. Ustawa trafi do Senatu, który może zgłosić do niej poprawki. Jeśli tak się stanie, ustawa wróciłaby do Sejmu, który poprawki mógłby przyjąć lub odrzucić. Wreszcie ustawa trafi do podpisu Prezydenta, który może podjąć różne decyzje dotyczące jej losu.
Empty space, drag to resize
Nie spodziewam się utrudnień na dalszej drodze implementacji CSRD. Przyjęcie projektu przez Sejm przed końcem listopada moim zdaniem zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo, że nowe przepisy zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw jeszcze w 2024 r. Spodziewam się co prawda w najbliższych tygodniach wzmożonych pytań typu „A co jeśli nie zdążą?”, ale takie pytania pojawiają się zawsze, gdy w Polsce wdrażane są przepisy unijne. Szkoda na nie tracić czasu, trzeba pracować z założeniem, że przepisy będą uchwalone (nawet z opóźnieniem, które już wynosi przecież kilka miesięcy).
Empty space, drag to resize
Poza mechanizmem legislacyjnym prawa powszechnego powstaje inny dokument, który będzie miał duże znaczenie dla spółek raportujących zgodnie ze standardami ESRS. Chodzi o projekt Krajowego Standardu Usług Atestacyjnych innych niż Badanie i Przegląd 3002PL. KSUA3002 będzie regulować usługi atestacyjne dające ograniczoną pewność w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Empty space, drag to resize
Polska Izba Biegłych Rewidentów rozpoczęła prace nad KSUA3002 kilka miesięcy temu. 31 października 2024 r. projekt został przedstawiony do tzw. prekonsultacji publicznych. Miały się one zakończyć 15 listopada, ale termin został wydłużony do 30 listopada. Można więc jeszcze zgłosić uwagi, do czego gorąco zachęcam.
Empty space, drag to resize
Mimo pierwotnie bardzo krótkiego, dwutygodniowego terminu, w MATERIALITY przygotowaliśmy zestaw uwag do projektu KSUA3002. Zostały one zgłoszone w ramach większego pakietu uwag opracowanego przez Komitet Zrównoważonego Rozwoju Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.
Empty space, drag to resize
Dlaczego KSUA3002 jest tak ważny, że każda osoba przygotowująca sprawozdanie na temat zrównoważonego rozwoju powinna go znać na wylot? Bo to zgodnie z tym standardem biegli rewidenci będą prowadzić atestację raportów. KSUA3002 będzie stosowany w okresie przejściowym, tj. do momentu, gdy Komisja Europejska wyda standardy usług atestacyjnych w odniesieniu do sprawozdań na temat zrównoważonego rozwoju. Powinno to nastąpić w ciągu najbliższych ok. 2 lat. Na razie więc to polski standard będzie decydował o tym, jak biegły rewident powinien weryfikować, czy właściwie przeprowadziliśmy badanie istotności, czy nasz raport jest zgodny ze standardami ESRS i czy zawarte w nim dane i informacje są odpowiednie. KSUA3002 trzeba znać, żeby wiedzieć, jak przygotować się do współpracy z firmą audytorską i jak będą przebiegały procedury stosowane przez biegłego rewidenta.
Empty space, drag to resize
Stopniowo domyka się system aktów prawnych i standardów regulujących sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju. Warto śledzić postępy w ich tworzeniu, ale najważniejsze jest wdrażanie standardów ESRS w spółkach – to zajmuje najwięcej czasu i rodzi najwięcej pytań 😊
Empty space, drag to resize