Jun 10 / Piotr Biernacki

Wytyczne wdrożeniowe do standardów ESRS

Późnym wieczorem 31 maja 2024 r. EFRAG opublikował trzy zestawy wytycznych wdrożeniowych dotyczących badania istotności, łańcucha wartości i punktów danych. Do czego służą te dokumenty? Czy dodatkowo komplikują one system raportowania, czy też ułatwią pracę osobom sporządzającym sprawozdania?
EFRAG IG1 Materiality Assessment Implementation Guidance (MAIG) dotyczy badania i oceny istotności. W dokumencie streszczone są zasady dotyczące podwójnej istotności zawarte w standardach ESRS, przedstawiony jest ogólny proces badania istotności, poruszone są kwestie roli interesariuszy w badaniu, a także ustalania progów oraz wskazane są zewnętrzne wobec standardów ESRS źródła (takie jak inne standardy i rekomendacje), które można w badaniu wykorzystać. Druga część dokumentu zawiera 25 najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Zachęcałem wszystkich do lektury projektu MAIG, bo już wówczas był użytecznym źródłem wiedzy. Dziś tym bardziej warto się tymi wytycznymi posługiwać zawsze, gdy przeprowadzamy w naszym przedsiębiorstwie ocenę tego, co powinno podlegać raportowaniu i identyfikujemy istotne wpływy, ryzyka i szanse.
Empty space, drag to resize
EFRAG IG2 Value Chain Implementation Guidance (VCIG) dotyczy łańcucha wartości w raportowaniu zgodnie ze standardami ESRS. Dokument wyjaśnia, czym jest łańcuch wartości przedsiębiorstwa, jaką rolę odgrywają w nim własne operacje, jaką tzw. upstream, a jaką tzw. downstream, wskazując też na specyficzną sytuację pewnych jednostek (jednostki stowarzyszone i wspólne przedsięwzięcia). W wytycznych przedstawione są szczegółowe wyjaśnienia dotyczące tego, w jakim zakresie informacje na temat polityk, działań i celów powinny obejmować zakres szerszy niż własna działalność operacyjna oraz w jakich przypadkach w raportowaniu określonych mierników trzeba posługiwać się danymi pochodzącymi z łańcucha wartości. Dalej w wytycznych można znaleźć 11 często zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, a także bardzo przydatną mapę wymogów ujawnieniowych ze standardów ESRS, które wymagają pozyskiwania informacji i danych z łańcucha wartości. Lektura tej mapy może wreszcie uspokoi raportujące spółki, straszone przez ostatni rok przez różnych doradców, że „teraz pod ESRS-ami to trzeba będzie ogromną ilość danych zbierać od wszystkich podmiotów z całego łańcucha wartości”. Nie, nie trzeba i zawsze o tym przypominałem 😊 Pozyskiwanie z łańcucha wartości danych liczbowych w pierwszych latach sprowadza się wyłącznie do raportowania emisji GHG w zakresie 3.
Empty space, drag to resize
EFRAG IG3 List of ESRS datapoints to po prostu szczegółowe zestawienie wszystkich punktów danych we wszystkich wymogach ujawnieniowych w standardach ESRS. Te wytyczne składają się z dwóch dokumentów: pliku excel i noty z wyjaśnieniami. Z wytycznych IG3 nie można się niczego nowego nauczyć, ale dokument stanowi świetne źródło, dzięki któremu możemy upewnić się, że w raporcie zawrzemy wszystkie dane i informacje, które powinny w nim się znaleźć. Wytyczne są też przydatne, gdy tworzymy system do gromadzenia i konsolidacji danych w naszej spółce lub grupie kapitałowej. Jeszcze zanim powstał projekt IG3 w MATERIALITY stworzyliśmy w lecie 2023 roku analogiczny materiał, na bazie którego powstawał stosowany przez nas system do monitoringu danych na potrzeby raportowania. Porównując z ostateczną wersją listy punktów danych opublikowaną przez EFRAG widzimy, że niczego nie pominęliśmy 😊.
Empty space, drag to resize
Wytyczne są publikowane przez EFRAG w języku angielskim. Nie stanowią one przepisów prawa – obowiązujące są same standardy wydane przez Komisję Europejską w formie Rozporządzenia Delegowanego. Wytyczne mają natomiast służyć przede wszystkim przedsiębiorstwom przygotowującym raporty, ułatwiając rozumienie i stosowanie standardów. Możemy się też spodziewać, że biegli rewidenci audytujący raporty także będą z tych dokumentów korzystali.
Empty space, drag to resize