Badanie istotności opiera się na różnych źródłach informacji. Łącznie powinny one dać nam podstawę do określenia, z którymi zagadnieniami zrównoważonego rozwoju związane są istotne wpływy, a z którymi z kolei szanse i ryzyka dla przedsiębiorstwa. Niektóre sposoby pozyskiwania informacji są dość oczywiste, należą do nich m.in. wywiady z kluczowymi interesariuszami lub kwestionariusze wśród głównej kadry menedżerskiej. Czasem można jednak korzystać ze źródeł informacji, które nie są uniwersalne i dotyczą tylko poszczególnych zagadnień. Jak można z nich korzystać?
Jednym z najważniejszych (bo najsilniejszych pod względem wpływu na klimat) gazów cieplarnianych jest metan. Dość oczywistym jest stwierdzenie, że jeśli w działalności naszego przedsiębiorstwa dochodzi do wycieków metanu, to zagadnienia związane ze zmianą klimatu będą dla nas istotne. Podobnie może być, jeśli z wyciekami metanu jesteśmy związani poprzez relacje biznesowe w naszym łańcuchu wartości.
Możemy się wspierać w analizie tego zagadnienia za pomocą danych pozyskanych z inicjatywy Carbon Mapper. Od kilku lat inicjatywa ta gromadzi i upublicznia dane na temat rejestrowanych w różny sposób wyciekach metanu. Od ubiegłego tygodnia jednym ze źródeł danych są obserwacje wykonywane przez specjalnie w tym celu skonstruowanego satelitę. Dane można przeglądać bezpłatnie na tym portalu.
Czy Carbon Mapper jest kompletnym źródłem informacji o emisjach metanu? Nie. Czy musimy z niego korzystać, bo wymagają tego standardy? Nie. To dlaczego mamy sobie nim zawracać głowę? Bo to jest jedno z wielu źródeł informacji, których możemy użyć w naszym badaniu istotności. Jeśli działamy w branży, w której wycieki metanu się zdarzają albo do takich branż należą spółki, z którymi mamy relacje biznesowego w ramach łańcucha wartości, to możemy z Carbon Mappera skorzystać. Być może pozyskamy z niego informacje, które utwierdzą nas w przekonaniu, że zagadnienie zmiany klimatu jest dla nas istotne.
Tego typu dylematów: z jakich źródeł korzystać, do jakich raportów sięgnąć – jest zwykle dużo podczas przeprowadzania badania istotności. I bardzo dobrze! Badanie istotności na tym właśnie polega – na poszukiwaniu informacji, które pozwolą nam ustalić, co jest istotne. Ścieżek prowadzących do tego ustalenia jest tak wiele, jak przedsiębiorstw, dla których prowadzone są badania istotności. Dlatego też standardy ESRS nie wymuszają jedynie słusznej metodyki badania ani nie przedstawiają zamkniętej listy źródeł informacji. Musimy natomiast zawsze zadbać o należytą staranność podczas badania.
Należyta staranność ma charakter dynamiczny. Nie ma predefiniowanej szczegółowej listy czynności, które trzeba wykonać, aby została ona spełniona. Zależy to zawsze od konkretnych okoliczności: spółki, dla której realizowane jest badanie, jej kluczowych interesariuszy, ale także od okoliczności społecznych i gospodarczych, w których badanie jest przeprowadzane.