Dec 16 / Piotr Biernacki

Oczekiwane zmiany

Czas na zapowiedziane tydzień temu wiadomości z Brukseli. Podczas posiedzeń EFRAG Sustainability Reporting TEG 4-5 grudnia 2024 r. miałem możliwość dowiedzieć się bezpośrednio od przedstawicieli Komisji Europejskiej o planowanych działaniach dotyczących tzw. Omnibusa. Pewnych informacji jest jeszcze niewiele (ale trochę jest), spekulacji jest więcej, a niektóre z nich warte są przedstawienia. Poza tym zapadło kilka decyzji na poziomie EFRAG’u, które klarują obraz sytuacji. Czego możemy się zatem spodziewać?
Przypomnę, że nazwa Omnibus padła z ust Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen podczas konferencji prasowej po nieformalnym szczycie liderów państw członkowskich Unii Europejskiej w Budapeszcie 11 listopada 2024 (nagranie konferencji - fragment dot. Omnibusa zaczyna się ok. 28. minuty). Von der Leyen zapowiedziała, że Komisja przedstawi projekt regulacji, która może dotyczyć zmian m.in. w dyrektywie CSRD, dyrektywie CSDDD i rozporządzeniu w sprawie Taksonomii. Wyraźnie podkreśliła przy tym, że zakres wspomnianych przepisów jest właściwy i nie będzie podlegał zmianom; jedyne modyfikacje mogą dotyczyć formy, w jakiej oczekiwane jest przekazywanie informacji przez spółki. Celem zmian jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z raportowaniem.
Empty space, drag to resize
Komisja zajmie się projektem Omnibusa podczas posiedzenia pod koniec lutego 2025 r. Należy się spodziewać, że będzie to moment podejmowania pewnych decyzji, a nie wstępnej dyskusji nad kierunkami regulacji. Dziś nie istnieje jeszcze żaden projekt Omnibusa, nie jest znany też możliwy jego zakres. Nie ustalono, czy Omnibus będzie dotyczył tylko tych trzech wspomnianych regulacji czy też innych przepisów prawa.
Empty space, drag to resize
Nie należy się spodziewać połączenia CSRD, CSDDD i Taksonomii w jedną regulację. Mówimy o rozporządzeniu (obowiązującym bezpośrednio we wszystkich Państwach Członkowskich) i dwóch dyrektywach (wymagających transpozycji); połączenie tak różnych regulacji w jeden dokument byłoby wyjątkowo trudne legislacyjnie. Pod pojęciem Omnibusa należy rozumieć regulację, która wprowadza zmiany do szeregu innych regulacji. Analogicznie można powiedzieć, że procedowana od kilku miesięcy ustawa implementująca do polskich przepisów dyrektywę CSRD jest takim „omnibusem”, bo wprowadza zmiany w szeregu innych ustaw.
Empty space, drag to resize
Prawdopodobnie w lutym odbędą się także spotkania Komisji Prawnej (JURI) Parlamentu Europejskiego z przedstawicielami EFRAG’u i Komisji Europejskiej. Komisja JURI jest zainteresowana bliską współpracą z twórcami standardów ESRS w zakresie dotyczącym kształtowania priorytetów odnośnie do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Empty space, drag to resize
Komisja dostrzega pilną potrzebę publikacji standardu dobrowolnego dla małych i średnich przedsiębiorstw (VSME). Oczekują go nie tylko same spółki, ale też instytucje finansowe i działy zakupów dużych przedsiębiorstw, które chcą na zakresie wymogów zawartych w VSME budować swoje oczekiwania odnośnie do przekazywania danych przez partnerów biznesowych.
Empty space, drag to resize
Jeśli chodzi o poziom EFRAG’u, to warto wspomnieć o następujących kwestiach:
• 6 grudnia 2024 r. EFRAG opublikował kolejny pakiet odpowiedzi na pytania. Przed nami okres ciszy, tzn. kolejnego zestawu odpowiedzi należy się spodziewać na przełomie zimy i wiosny 2025 r.
• Bliski ukończenia jest projekt wytycznych wdrożeniowych dotyczących planów transformacji (TPIG). Dokument został ograniczony do wskazówek, jak należy ujawniać informacje na temat planu transformacji. Natomiast Komisja Europejska wyda w 2025 r. (prawdopodobnie w II połowie roku) wyjaśnienia odnośnie do kryteriów, za pomocą których należy ocenić, czy plan transformacji jest zgodny ze ścieżką powstrzymania globalnego ocieplenia na poziomie nieprzekraczającym 1,5°C. Projekt TPIG zostanie poddany publicznym konsultacjom w I kwartale 2024 r.

Empty space, drag to resize
Mam nadzieję, że powyższymi informacjami zaspokoiłem przynajmniej częściowo Waszą ciekawość. Zdaję sobie sprawę, że nie ma wśród nich wielu informacji o podjętych decyzjach, ale na to przyjdzie jeszcze czas. Ważne, żeby poruszać się w przestrzeni tego, co jest pewne albo przynajmniej bardzo prawdopodobne.
Empty space, drag to resize
Na koniec z przyjemnością podzielę się z Wami jeszcze jedną informacją – tym razem całkowicie, stuprocentowo pewną: zaktualizowaliśmy w MATERIALITY ACADEMY całkowicie kurs Podstawy Taksonomii – zapraszam 😊
Empty space, drag to resize