Sep 4 / Piotr Biernacki

Nauka ESRS-ów

W pierwszym dniu nowego roku szkolnego temat newslettera jest oczywisty: nauka raportowania zgodnie ze standardami ESRS. Jak podejść do niej, żeby efektywnie wykorzystać czas? Na czym się skoncentrować, a czego unikać? Które kursy i podręczniki wybrać?
Najsolidniejsza nauka raportowania to ta, która opiera się na praktyce. Standardy raportowania, nie tylko zagadnień zrównoważonego rozwoju, ale też finansowego, trudno oddzielić od ich zastosowania w praktyce. Dlatego też wybierając jakąkolwiek formę nauki warto skoordynować ją z wykorzystaniem nabytej wiedzy w praktyce, czy to przy sporządzaniu raportu spółki (jeśli jesteście ekspertami odpowiedzialnymi za sprawozdawczość w spółce), czy to przy jego weryfikacji (jeśli jesteście audytorami).
Empty space, drag to resize
ESRS-y są na tyle nowym zestawem norm, że nie wydano jeszcze żadnych podręczników, które kompleksowo i w przyjazny sposób tłumaczyłyby, jak te standardy stosować. Jeśli wolicie taką formę nauki (samodzielną lekturę), proponuję lekturę samych standardów. W jakiej kolejności warto je czytać już wskazywałem w newsletterze 7 sierpnia. Dodatkowo warto zapoznać się z materiałami Implementation Guidelines, które w najbliższych tygodniach wyda EFRAG. W pierwszej kolejności wydane zostaną wytyczne dotyczące badania istotności i zagadnień dotyczących łańcucha wartości.
Empty space, drag to resize
Dla wielu osób najbardziej przystępną formą zdobywania wiedzy to ta, w której skomplikowana tematyka jest tłumaczona przez eksperta. Już dziś dostępnych jest trochę kursów i szkoleń dotyczących nowych standardów. Zapraszam do udziału w kursie Podstawy CSRD i ESRS-ów dostępnego w MATERIALITY ACADEMY. To prawie 3 godziny intensywnego wprowadzenia w tematykę nowych standardów. Od niedawna dostępna jest też druga wersja kursu, wzbogacona o możliwość uczestnictwa w sesjach online Q&A z moim udziałem.
Empty space, drag to resize
Jednym z solidnych źródeł wiedzy będzie też seria webinariów organizowanych przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. To 6 półtoragodzinnych konferencji online we wrześniu, październiku i listopadzie, podczas których eksperci z firm doradczych mających status SEG ESG Partner będą wyjaśniali podstawowe zagadnienia poruszane we wszystkich standardach. Udział w tych webinariach jest bezpłatny dla wszystkich pracowników spółek członkowskich SEG i tych, które w Stowarzyszeniu wykupiły odpowiedni abonament.
Empty space, drag to resize
Żaden kurs, krótki lub długi, nie zastąpi lektury standardów. Na pewnym etapie nauki trzeba liczyć się z tym, że będziemy musieli standardy uważnie przeczytać. Dobry kurs pomoże natomiast w tej lekturze. Powinniśmy po nim rozumieć fundamentalne zasady systemu ESRS-ów i wiedzieć, jak czytać standardy i na co należy w nich zwracać uwagę. Solidny kurs powinien też dać uczestnikowi podstawy do zorganizowania w spółce prac nad przygotowaniem raportu. Udanej i owocnej nauki!